Η Ένωσή μας συμμετέχει με τα τηλεσκόπια μελών της στις εκδηλώσεις του Αστεροσκοπείου Πεντέλης για τον εορτασμό των 30 ετών του Κέντρου Επισκεπτών. Οι εκδηλώσεις αυτές θα γίνουν το τριήμερο 12-14 Ιουλίου 2024 και περιλαμβάνουν εκτός της παρατήρησης μέσα από τα τηλεσκόπια των μελών μας, και σε συνεργασία με το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο (Planetarium-on-the-go), ηλιακή παρατήρηση μέχρι τη δύση του ηλίου, παρατήρηση Σελήνης μέσα από το ιστορικό τηλεσκόπιο Newall και προβολή ταινίας αστρονομικού περιεχομένου στον ειδικό θόλο του φορητού πλανηταρίου. Πληροφορίες και κρατήσεις MONO στα τηλέφωνα 210-3490931 - 932 - 933.